Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 19.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.09.2011 22:32
ABONE OL

''PJAK'ı ortadan kaldırmak üzereyiz''

''PJAK'ı ortadan kaldırmak üzereyiz''
İran Kara Kuvvetleri Komutanı , terör örgütü PJAK'ı ortadan kaldırmak üzere olduklarını bildirdi.

İran medyasında yer alan habere göre, General Purdastan, ''PJAK yolun sonuna geldi, önümüzdeki günlerde sınırda tam güvenlik sağlanacak'' dedi.

PJAK'ın iyice zayıflamakta olduğunu ve eylemlerinin önemli ölçüde azaldığını belirten İran Kara Kuvvetleri komutanı Purdastan, ''Bu grup artık bir tehdit olmayacak'' diye konuştu.

Irna ajansının haberine göre de, İran Devrim Muhafızları'ndan yayınlanan açıklamada, teröristlerin sınır boyundaki Sardaşt bölgesindeki Cassussan dağlarındaki en önemli üslerinin dün gece ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, ''İslam'ın askerleri bölgenin kontrolünün tamamını ele geçirdiler'' denildi.

Devrim Muhafızları, Kara Kuvvetleri'nin desteğinde temmuz ortasında ülkenin kuzeybatısında Irak sınırı boyunca PJAK'a karşı geniş çaplı bir taarruz başlatmıştı.

İran Devrim Muhafızlarından yapılan açıklamada, örgütün ülkenin kuzeybatısındaki Serdeşt kenti kırsalındaki Irak sınır yakınında bulundurduğu Casusan yüksekliklerindeki kampını tamamen boşalttığı bildirildi.

Açıklamada, PJAK'ın bu kampı boşatması için Tahran yönetiminin süre verdiği ve "verilmiş süre dolmadan, örgütün zamanından önce kampı boşalttığı" kaydedildi.

Haberde, söz konusu kampın, örgütün İran'ın içindeki en önemli ve ana kampı olduğu kaydedildi.
Kampa bugün sabahtan itibaren Devrim Muhafız askerlerinin yerleştirildiği duyuruldu.

İran Devrim Muhafızları, aybaşından itibaren Irak sınırındaki dağlık bölgelerde PJAK'a yönelik yoğun operasyonlar yürütüyor.

PJAK, operasyonların başlamasından birkaç gün sonra ateşkes çağrısında bulundu. İran ise ön koşul olarak örgütün ülkedeki sınır topraklarını boşatmasını istiyor.