Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 17.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 17.09.2011 11:18

, El Kaide'ye bir kez daha meydan okudu

Başkanı 'nın terörle mücadele başdanışmanı John Brennan, ABD'nin, dünyanın neresinde olursa olsun, El Kaide'yi hedef almaya devam edeceğini söyledi.

ABD, El Kaide'ye bir kez daha meydan okudu
Amerikan haber ajansı The Associated Press'in bildirdiğine göre, Brennan, Harvard Hukuk Okulu'nda verdiği konferansta, uluslararası yasalara göre 'nin, kendisine yakın tehdit oluşturduğunu düşündüğü şüphelilere karşı, nerede olurlarsa olsunlar önleyici eyleme geçerek kendini koruma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Brennan, "Diğer hükümetlerin gerekli adımları kendileri atamadığı ya da atmada isteksiz kaldığı durumlarda tek taraflı eyleme geçme hakkını saklı tutuyoruz" dedi.

Yine de bunun, ABD'nin "ne zaman ve nerede isterse" askeri güç kullanabileceği anlamına gelmediğini ifade eden Brennan, "Bir devletin egemenliğine saygı ve savaş yasaları da dahil olmak üzere, uluslararası hukuki prensiplerin, tek taraflı harekete geçme yeteneğimize önemli kısıtlamalar getiriyor" diye konuştu.

Brennan, ABD'nin, Yemen'de yaptığı gibi, hedeflerin saklandığı ülkelerin hükümetleriyle birlikte çalışmayı tercih ettiğini kaydetti.

ABD'nin, mümkün olduğu takdirde terör şüphelilerini öldürmekten ziyade canlı ele geçirmeyi tercih ettiğini, bu sayede onlardan bilgi öğrenebileceğini de söyleyen Brennan, Obama yönetiminin terör şüphelilerini federal mahkemelerde yargılama vaadini tekrarladı, ancak askeri komisyonlar tarafında yargılanmaları hakkını da saklı tuttuğunu sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.