Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 15.09.2011 12:18

BM'den yüreklere su serpen haber

BM, 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinde son 20 yılda düşüş sağlandığını bildirdi.

BM'den yüreklere su serpen haber
BM Çocuklara Yardım Fonu () ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) raporunda, 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin 1990'da 12 milyon civarında olduğu hatırlatılarak, bu sayının 2010'da 7,6'ya gerilediği belirtildi.

Raporda, bu sayıdaki düşüşün günde yaklaşık 12 milyon çocuğun hayatının kurtulması anlamına geldiğine işaret edildi.

Ölüm sayısındaki düşüşün pek çok nedeni bulunduğu; bunlardan bazısının daha iyi sağlık hizmetleri sunulması ve aşı kampanyaları gibi önleyici tedbirler olduğu kaydedildi.

BM kuruluşları, rakamlar olumlu olmasına rağmen, BM'nin 1990'lardaki ölüm oranlarının 2015'e kadar üçte iki azaltılması yönündeki kalkınma hedeflerine ulaşabilmek için daha çok çaba göstermek gerektiğini vurguladı.

UNICEF Başkanı Anthony Lake, yoksul kesimlere daha büyük yatırımın daha çok çocuğun hayatını kurtarabileceğini söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.