Bugünkü
Takvim

Aklı hava'da İsrail!

PKK'yı izlemek için İsrail'den alınan lar, hiçbir işe yaramadı. Çünkü görüntüyü aktaran çip, araçlara takılmamıştı

ABONE OL
Heron Çip'liği
Başbakan , geçtiğimiz hafta Lüksemburg Başbakanı 'ı kabul etti. Başbakan Erdoğan, ardından Junker ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bu sırada gazeteciler, Erdoğan'a tamir için İsrail'e gönderilen lar'ın (İnsansız Hava Araçları) durumunu sordu. Başbakan Tayyip Erdoğan, "İnsansız hava araçları alınmıştır. İnsansız hava araçları, bakımıyla alakalı geri gönderilmiştir. Aramızdaki bu sıkıntılar nedeniyle insansız hava araçlarımızın hala bakımını yapıp geri göndermemişlerdir. Bu ahlaki midir" dedi. Başbakan Erdoğan İsrail'i sert bir dille uyarırken bu açıklamadan sonra gözler Heronlar'a çevrildi. Türkiye, kanlı terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında teknolojik olanakları da seferber etti. Bu kapsamda özellikle sınırdan terörist geçişlerini kontrol edebilmek amacıyla 2008 yılında İsrail firması Aeronautics'den 3 adet Heron alındı. 15 milyon dolara alınan bu 3 Heron Batman'da konuşlandırıldı ancak hepsi düştü.

ŞARTNAMEYE UYULMADI
Bunun üzerine İsrail'den 183 milyon dolara bu kez 10 adet İnsansız Hava Aracı yani Heron siparişi verildi. Ancak 183 milyon doları alan İsrail, çeşitli bahanelerle teslimatı geciktirdi. Son teknoloji ürünü olarak sunulan bu Heronlar'dan 5'inin motoru arızalı çıktı. İki Heron ise ilk uçuşlarından sonra devre dışı kaldı. Söz konusu 2 Heron istenilen yüksekliğe çıkamadı ve şartnamede belirtilen havada kalma süresini de gerçekleştiremedi. Bunun üzerine 2 bozuk Heron'a ASELSAN'ın tasarladığı tamamen yerli üretim olan kamera ve hedefleme sistemi takılmak istendi. Ancak bu kez de İsrailli firma "Ağır gelir" diyerek Türkiye'nin teklifini kabul etmedi.

UNUTMUŞLAR!
İşte İsrail'in Heron oyunu da burada ortaya çıktı. Tamire gönderilen 5 motoru aylardır iade etmeyen Tel Aviv, Heronlar'a "çip" takmayı unutmuştu. Yani İsrail, yerdeki görüntüyü merkeze aktarmaya yarayan "çip"i takmamıştı. PKK'lı teröristlerin görüntüsünü tespit edecek "çip"in Heronlar'a takılmadığı belirlenince Türkiye, Tel Aviv yönetimini ikaz etti. Tamire gönderilen 5 Heron'u aylardır iade etmeyen İsrail, ilişkiler gerilince İsrailli teknisyenleri de geri çağırdı. Böylece Heronlar tamamen Türk subaylar tarafından uçurulmaya başlandı. Bu arada İsrail'in yaptığı Heronlar'dan hiçbir fayda sağlayamayan Türkiye, 200 milyon dolara "" almıştı.

BİR TÜRLÜ HAVALANAMADI
Türk mühendisleri tarafından tasarlanan insansız hava aracı ANKA, müthiş özellikleri ile dikkat çekiyor. ANKA, gece gündüz her türlü hava şartında, keşif gözetleme ve istihbarat görevlerini yerine getirebilecek.
17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu bulunan ANKA'ya yabancılar da ilgi gösteriyor. Ancak söz konusu hava aracının ne zaman hizmete gireceği konusunda kesin bir tarih yok.

kalan karakter 1000

10.köy 10.köy

maalesef üzülerek söylüyorum ki bizde pkk terörünün bitmesini istemeyen bu olaylardan rant elde eden (bazı)yönetici ve kurumlar olduğu sürece havalanamaz.bizim gariban askerlerimiz de ölmeye devam eder.ne yapalım VATAN SAĞ OLSUN....

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 15.09.2011 12:14
vatandaş vatandaş

iyi de şartnameye uyulmamışsa hiçmi ceza-ı müeyyide konmamış

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 15.09.2011 11:57
diyar diyar

28 şubatçılara sormak lazım nede olsa kankaları

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 15.09.2011 14:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.