Bugünkü
Takvim

M'illet'lik!

Çöl Tilkisi'ne bir darbe de dünyadan geldi! BM Güvenlik Konseyi, Kaddafi rejimine yönelik yaptırımları oybirliğiyle kabul etti

ABONE OL
Kaddafi ailesi paramparça

Arap dünyasındaki ayaklanma, Kaddafi rejimini de harap hale getirdi. Libya'yı 42 yıldır yöneten Muammer Kaddafi (68) halkı tarafından "istenmeyen kişi" ilan edildi. Kaddafi'ye bir darbe de uluslararası arenadan geldi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kaddafi rejimine yönelik yaptırımlar getiren karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Bu kapsamda Kaddafi ile birlikte çocuklarının, akrabalarının ve rejimin önemli mensuplarının mal varlıkları donduruldu. Ayrıca bu kişilere seyahat yasağı da getirildi. Bununla da kalmayan konsey, Libya'da insanlık suçu işlendiğine hükmetti ve Kaddafi'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturulmasına karar verdi. Ankara ise yaptırım kararına karşı çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede Libya'ya yönelik müdahaleden kaçınılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Kaddafi'yi değil, Libya halkını vurursunuz" dedi.

İSYANATEŞİ ETRAFINI SARDI
Libya'nın doğusunda birçok kenti ele geçiren isyancılar, Muammer Kaddafi'nin etrafını sardı. Askerlerin de destek verdiği muhalifler, başkent Trablus'a en yakın kent olan Zaviye'yi kuşattı. İsyancılar; kırmızı, yeşil, siyah renkli ay-yıldızlı bayrağı kent merkezindeki en yüksek binaya çekti. Kaddafi'yi savunan paralı askerler ise yine ölüm saçtı...

YOUTUBE TESELLiSi
Dünyanın sırt çevirdiği Kaddafi, sanal alemden ümitlendi! Kaddafi'nin geçen hafta yaptığı konuşmasının görüntüleri, "zenga zenga" şarkısı eşliğinde klip haline getirildi. Video paylaşım sitesi Youtube'de yayınlanan klip, sadece dün 400 bin kişi tarafından izlendi.

BAŞBAKAN KALKANI
İsyanın yaktığı Libya'dan şimdiye kadar 16 bin Türk getirildi. Onlardan biri de Konyalı Murat Yurttaş'tı. Libya'da marangoz olarak çalışan Yurttaş, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ülkede silah sesi hiç susmuyordu. Ancak göstericiler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duydukları saygı ve sevgiden dolayı bize zarar vermedi."

ACI TESLİM
Libya'yı kasıp kavuran isyan ateşi, Türkiye'de de iki ocağı yaktı. Keskin nişancılar tarafından vurulan Trabzonlu Yunus Emre Çelik ve Şaban Durmuş adlı işçilerin cenazeleri, dün başkent Trablus'tan yola çıkartıldı. THY'ye ait uçakla Türkiye'ye getirilen cenazeler, acılı ailelere teslim edildi.

YARDIMSEVER AMERİKA...
Kaddafi'ye en ilginç darbe, ABD'den geldi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin Kaddafi karşıtlarına her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi. Clinton, "Önce Kaddafi rejiminin sona erdiğini kabul etmemiz gerekiyor. İsyanın ilk günlerine göre de daha az kan akıyor" dedi.

MUHALİFLER EL VERDİ
Libya'da Kaddafi'nin alternatifi belirlendi. İsyanın ilk gününde görevinden istifa eden Adalet Bakanı Mustafa El Ebud Celil, geçici hükümete başkan olarak atandı. Kaddafi karşıtları da Celil'i destekledi. Celil'e bir onay da ABD'den geldi.

HANE'DAR'
Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararı 80 milyar dolarlık servetin üzerinde oturan Kaddafi ailesini de dara düşürdü.

İşte mallarına el konulan Kaddafi'nin çocukları:
Ayşe Kaddafi: Avukat. Turizm ve inşaat işleri ondan soruluyor.
Hannibal Kaddafi: Deniz ticaretini koordine ediyor.
Seyfülislam Kaddafi: Kalkınma yatırımlarından sorumlu.
Said Kaddafi: 1.2 milyar dolara, kendisine ait özel birliğini kurdu.
Muhammed Kaddafi: Posta, telekom ve cep telefonu operatörleri ona bağlı. Hamis Kaddafi: 10 bin kişilik özel timin başında.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.