Bugünkü
Takvim

’ye karşı “İngiliz-Fransız” projesi

  • Dünya
  • 25.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.02.2011 12:30
ABONE OL
Kaddafi’ye karşı atak
Ağırlığını Avrupa ülkelerinin oluşturduğu uluslararası toplum, lideri Muammer 'ye karşı tutumunu giderek sertleştiriyor. İsviçre ve İngiltere, Kaddafi'nin mal varlıklarını dondurmayı gündemine alırken, Fransa ve İngiltere ise Kaddafi'ye karşı "ortak bir proje" yürütüyor. İki ülke, Güvenlik Konseyi'ne bugün sunulması beklenen bir tasarı hazırladı. Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, tasarının Libya'ya topyekün silah ambargosu, mali yaptırımlar ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin Libya liderlerini insanlığa karşı suçla itham etmesini içerdiğini açıkladı. Alliot-Marie, tasarının bir "İngiliz-Fransız" projesi olduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'yı görüşmek üzere bugün toplanması bekleniyor. BM Güvenlik Konseyi'nde Libya'ya ilişkin dün gerçekleştirilen toplantıda İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant, Konsey'in "şiddete son verme" çağrısını dinlemeyen Kaddafi'ye karşı yeni adımların görüşülmesi gerektiğini dile getirmişti. Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerinin bugün Kaddafi'nin üzerindeki baskıları artırma yollarını görüşeceği belirtiliyor.

Baskıyı artırma yönelik girişimler arasında ise Libya'nın BM İnsan Hakları Konseyi'nden ihraç edilmesi de gündemde bulunuyor. Öte yandan Fransız ırkçılıkla mücadele örgütü "SOS Racisme", Libya'ya bir BM müdahale gücünün yollanmasını istedi.

SİYASİ BASKININ ARDINDAN EKONOMİK BASKI DA GELİYOR
Avrupa ülkelerinin Libya'ya yönelik siyasi baskısının yanı sıra ekonomik baskısı da artıyor. Dün Kaddafi'nin mal varlığını donduracağını açıklayan İsviçre hükümetinin ardından İngiltere yönetiminin de benzer bir adım atma hazırlığında olduğu belirtildi. The Telegraph gazetesinde yer alan haberde İngiltere hükümetinin, Kaddafi'nin mal varlıklarını dondurmak için bir çalışma yürütüldüğü aktarıldı. Gazeteye konuşan hükümetten bir kaynak, İngiltere hükümetin öncelikle Libya'da mahsur kalmış olan İngiliz vatandaşlarını tahliye etmeye çalıştığını; ardından ise Kaddafi'nin hesaplarını ve mal varlığını dondurmaya çalışacağını söyledi. Kaynak, zaten bu yönde bir çalışmanın yürütülmekte olduğunu da ekledi.

Gazeteye göre Kaddafi'nin Londra'daki banka hesaplarında 20 milyar Euro'dan fazla nakit para bulunuyor. Taşınmaz mal varlığının değerinin ise 11,6 milyon Euro'dan fazla olduğu kaydediliyor.
İsviçre hükümeti de dün Kaddafi ve ailesine ait ülkedeki banka hesaplarının dondurulacağını duyurmuştu. Ancak bugün Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kaddafi'nin İsviçre bankalarında hesabı olmadığı savunuldu. İsviçre hükümetinden iddialarını kanıtlaması istenen açıklamada yönetimin İsviçre'ye dava açacağı belirtildi.

İsviçre ve ardından İngiltere'nin maddi baskıyı artırma girişimleri, Kaddafi'nin ABD'de olan mal varlığını ve hesaplarını da gündeme getirdi. Wikileaks'te yer alan iddialara göre Libya'nın ABD bankalarında milyarlarca dolar parası bulunuyor. Bu rakamın 32 milyar dolar civarında olduğu ve birçok Amerikan bankasının da Libya'ya ait 300 ile 500 milyon dolar arasındaki parayı işlettiği öne sürülüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.