Bugünkü
Takvim

Libya havalimanlarında kaos var

Libya havalimanlarında kaos yaşanıyor. Libya'dan ayrılmak isteyenler arasında ülkeden bir an önce ayrılmak isteyenlerin tartıştığı haberleri geliyor.

  • Dünya
  • 23.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.02.2011 17:44
ABONE OL
Libya havalimanlarında kaos var
Libya'dan ayrılmak isteyenler arasında ülkeden bir an önce ayrılmak isteyenlerin tartıştığı haberleri geliyor.

Havalimanlarında Türklerin tahliyesi kontrollü şekilde devam ederken diğer ülkelerin vatandaşları arasında kaos yaşanıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türklerin tahliyesine ilişkin bugün verdiği bilgilerde 20'ye yakın ülkeden vatandaşlarının tahliyesi için Türkiye'den yardım istendiğini açıklamıştı.

LİBYA'DAN ATATÜRK HAVALİMANI'NA UÇAK İNDİ

Libya'da mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesi devam ediyor. 280 yolcu taşıyan THY uçağı Atatürk Havalimanı'na indi.

LİBYA'DA 2 SAVAŞ UÇAĞI HALKI BOMBALAMAMAK İÇİN PİLOTLARCA DÜŞÜRÜLDÜ

Libya'da 2 savaş jeti düştü pilotlar paraşütle kurtuldu. Elde edilen bilgilere göre pilotların halkı bombalamamak için jetlerini düşürdükleri belirtildi.

ESKİ BAKANDAN KADDAFİ'Yİ YAKACAK İDDİA

Libya'da yaşan şiddet olayları sonrası muhaliflere katıldığını açıklayan eski Adalet Bakanı elinde Kaddafi'nin Locarbie saldırısının planlarını eliyle verdiğine dair belgeler olduğunu açıkladı.

1988'de Pan Am Havayolları'na ait bir yolcu uçağına bomba yerleştirilmiş, havada infilak eden uçak İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerine düşmüş ve 275 kişi ölmüştü. Uçağa bombayı yerleştirenlerin Libya uyruklu El Megrahi olduğu belirlenmişti. El Megrahi daha sonras hastalığı nedeniyle salıverilmişti.

Wikileaks belgelerinde ise Libya lideri Muammer Kaddafi, El Megrahi'nin hapiste ölmesi halinde İngiltere ile tüm ticari anlaşmaları durduracağı tehdidinde bulundu.


KADDAFİ YANDAŞLARI TRABLUS'TA GÖSTERİ YAPIYOR

Bölgedeki AFP muhabiri, onlarca göstericinin korna çalarak otomobillerle dolaştığını, yeşil bayraklar sallayarak, Kaddafi'nin resimlerini taşıdığını ve "halkın iktidarı ya da ölüm" yazılı büyük bir pankart taşıdığını belirtti.

Meydanda az sayıda güvenlik görevlisinin bulunduğu kaydedildi.

Kentin diğer bölümlerinde ise çoğu dükkanın kapalı olduğu, ancak fırınlar ve benzin istasyonları önünde kuyruklar görüldüğü belirtildi.

Devlet televizyonunda dün halka hitap eden Kaddafi, yandaşlarına bugünden itibaren gösteri yapmaları çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan, CMA-CGM adlı bir Fransız denizcilik şirketi, Libya'daki durum yüzünden, ülkedeki tüm limanlar ve terminallerin geçici bir süre için kapatıldığını açıkladı.

TRABLUS'TA SİLAH SESLERİ

Libya'nın başkenti Trablus'ta Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin sokaklarda ateş açtığı bildirildi.

AP ajansının, bir görgü tanığına dayanarak verdiği haberde, silahlı Kaddafi yanlıları ve Kaddafi'nin paralı askerlerinin bu sabah sokaklarda ateş açtığı belirtildi.

Görgü tanığı, protestoculara katılan yeğeninin dünden beri kayıp olduğunu da söyledi.

Bu arada ülkenin batısındaki Misurata'da yönetim karşıtlarının kentin kontrolünü ele geçirdiği kaydedildi.

Tanıklar, Kaddafi döneminden önceki bayrakları sallayan kent halkının bunu kornalarla kutladığını ifade etti.

Misurata'nın, hükümet karşıtı güçlerin eline geçen ilk batı kenti olduğu belirtildi.

Bir tanık, halkın kenti korumak, caddeleri temizlemek ve yaralıların tedavisi için komiteler kurduğunu anlattı.

LİBYA'NIN DOĞUSUNDA DURUMUN SAKİN OLDUĞU BİLDİRİLİYOR

Libya'daki isyanın merkezi Bingazi'de halkın, güvenlik kuvvetlerinin şehrin kontrolünü kaybetmesinden sonra kendilerini güvenli hissettikleri için silahlarını teslim etmeye başladığı belirtildi.

Kent sakinleri, silahların, kentin protestocuların kontrolüne geçtiğinden emin olan isyanın tertipçilerince toplandığını belirttiler.

Bölge halkı, ülkenin doğusunun büyük bölümünün Kaddafi karşıtlarının elinde bulunduğunu söylüyor. Doğudaki askerler de bölgede artık Kaddafi'nin emirlerinin geçerli olmadığını bildirdiler.

Vatandaşlar kentin dünden beri sakin olduğunu da belirtiyorlar. Doğudaki Tobruk kentinde de hala üniformalarını çıkarmamakla beraber artık Kaddafi'ye bağlılıklarını bildirmeyen askerlerin, doğunun artık Libya liderinin kontrolünde olmadığını söyledikleri bildiriliyor.

Bu arada, Libya muhalefeti tarafından internete koyulan yeni videolarda, hükümet karşıtı protestocuların, başkentteki bir meydanda kendilerini savunmak için beton bloklardan barikat oluşturduklarının görüldüğü kaydedildi.

Facebook'a gönderilen videolarda, muhaliflerin Trablus'taki bir binanın önüne Muammer Kaddafi öncesi döneme ait bir bayrak açtıkları da izleniyor. Ancak bu görüntüler bağımsız kaynaklanca doğrulanamıyor.

Kaddafi dün yaptığı konuşmada "kanın son damlasına kadar" savaşacağını söylemişti.

kalan karakter 1000

gül koçtürk gül koçtürk

sayfaya tam haberleri koyarsanız sevinirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2011 16:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.