Bugünkü
Takvim

Arapsaçı

Tunus'la başlayan ve Mısır'la harlanan ateş, 'yu kasıp kavurdu. Bahreyn, İran, Irak, Libya ve Yemen, isyanın adresi oldu

ABONE OL
Arapsaçı
Dünya günlerdir 'yu konuşuyor. Çünkü yıllardır koltuklarını bırakmayan liderler, ülkelerinde tansiyonu yükseltiyor. Tunus'ta Bin Ali'yi, Mısır'da 'i deviren süreç, dalga dalga yayılıyor. Dün de İran'dan Yemen'e kadar birçok ülkede gerilim tavan yaptı.

İşte Ortadoğu'daki son durum:

İRAN:
Yeşil Hareket, ülkedeki muhalifleri ayağa kaldırdı. Sanei Jale isimli üniversitelinin öldürülmesi, bardağı taşırdı. Cenaze töreni için buluşan muhalifler, yönetime sert çıktı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise muhalifleri "fesatçı" olarak tanımladı.

IRAK:
Bomba sesleri yerini tepkiye bıraktı. Kut kentinde, altyapı hizmetlerinin yetersizliğini protesto eden göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmalarda 3 kişi öldü.

LİBYA:
Çatışmaların adresi Devlet Başkanı 'ye muhaliflikleri ile bilinen Bingazi oldu. Kaddafi'nin 1969'da iktidara gelmesine destek vermeyen Bingazililer, hükümete isyan bayrağı açtı. Protestocular Başbakan 'nin istifa etmesini haykırdı. Olaylarda 38 kişi yaralandı.

BAHREYN:
Başkent Manama'da da hükümet karşıtı protestocuların adresi oldu. Göstericiler, siyasi reform ve insan haklarında düzenleme talep etti.

YEMEN:
30 yılı aşkın süredir iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifasını isteyen muhalifler, sokaklara aktı. Başkent Sanaa'da iktidar yanlılarıyla hükümet karşıtları arasında çatışma çıktı.

ÜRDÜN:
Ortadoğu'da tansiyonun yükseldiği ülkelerden biri de Ürdün oldu. Önde gelen aşiret liderleri bir araya gelerek Kral Abdullah'a ültimatom verdi. Liderler 'ın ya reform yapacağını ya da isyanı göze alması gerektiğini söyledi. Aşiret liderleri ayrıca Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania'yı da yolsuzlukla suçladı.

UGANDA:
Arap dünyasındaki karışıklık kıtanın hemen altındaki Uganda'yı da harekete geçirdi. İktidardaki 25 yıllık süresini uzatması beklenen Devlet Başkanı , "İsyana izin vermem" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.