Bugünkü
Takvim

Cola'y gelsin

, gizli formülünü tam 125 yıldır bir mahzende sakladı. Bir internet sitesi ise 'o sırrı' ele geçirip dünyaya yaydı...

Cola'y gelsin
Dünyada en çok sevilen markaların başında gelen ve sofraların vazgeçilmez içeceği olan ""nın 125 yıllık sırrı deşifre edildi! "Yılda 35 milyar doların üzerinde satış yapan" ünlü içeceğin formülü bir türlü çözülemiyordu. Sır olarak saklanan förmül, 1886 yılında, kimyager John Pamberton tarafından bulunmuş ve ilk olarak Atlanta'da satılmaya başlanmıştı. Daha sonra tüm dünyada satış rekorları kıran Coca-Cola'nın içine konulan malzemeler yıllarca merak konusu oldu. ABD kaynaklı "thisamericanlife.org" adlı internet sitesi ise ABD'nin Georgia eyaletinde, 24 saat boyunca korunan bir mahzende saklanan içeceğin formülünü ele geçirdi. Sitenin iddiasına göre, Coca-Cola bilmecesi, ilk olarak 1979 yılında bir gazetede yayınlandı.

İŞTE O TARİF
Sitrik asit: 84.9 gram,
Kafein: 28.3 gram,
Şeker: 30 (miktarı belli değil),
Su: 9.5 litre,
Olmamış yeşil limon suyu: 0.94 litre,
Vanilya: 28.3 gram,
Karamel: 42.5 gram...

ŞURUBU İÇİN
Alkol: 226.4 gram,
Portakal yağı: 20 damla,
Limon yağı: 30 damla,
Hindistan cevizi yağı: 10 damla,
Kişniş: 5 damla,
Portakal çiçeği yağı: 10 damla,
Tarçın: 10 damla...


kalan karakter 1000

kazansızcadı kazansızcadı

cochneal e noldu :) şu meshur böceğe....yalan yanlış bunlar yaaaa asıl hammaddesi tum dunyada kabul gören o muhteşem kola rengini veren cocneal isimli böcekten elde edilen carmine pigmenti..yani asıl özüt böcek :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 16.02.2011 09:41
izzettin izzettin

asil ham madesi olan meyen kökü nerde kaldı ? kıasik yahudi reklamı

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 16.02.2011 08:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.