Bugünkü
Takvim

Amerika'nın sonu mu geliyor ne?

Dünyaynın süper gücü Amerika'yı korku sardı! Dünyanın en büyük süper yanardağı, geçen 600 bin yıldan sonra bir kez daha patlayabilir.

  • Dünya
  • 26.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.01.2011 13:16
ABONE OL
Amerika'nın sonu mu geliyor ne?
Amerika'da bulunan dünyanın en büyük süpervolkanı Yellowstone'un 2004'ten bu yana rekor oranda yükseldiği ve yanardağın patlaması halinde Amerika'nın üçte ikisinin yaşanmaz duruma gelebileceği belirtiliyor.

Wyoming Parkı'ndaki yanardağın tabanının sadece son 3 yılda yaklaşık 23 santimetre yükseldiği, bunun kayıt tutulmaya başlanan 1923'ten bu yana rekor bir oran olduğu belirtildi. Süper yanardağın 640 bin yıldan sonra ilk kez patlama ihtimali bilimcileri endişelendiriyor. Ancak, son 2,1 milyon yılda üç kez patlayan yanardağla ilgili veri eksikliği nedeniyle, bir sonraki aktivitenin ne zaman olabileceği konusunda kesin birşey söylemek de mümkün görünmüyor.

Yellowstone'daki yanardağ faaliyetleri konusunda uzman olan Utah Üniversitesi'nden Bob Smith, bir patlama olması halinde, geçtiğimiz yıl İzlanda'da faaliyete geçen Eyjafjallajökull Yanardağı'nın ortaya çıkardığı sonuçların, Yellowstone'un yanında devede kulak kalacağını belirtiyor. Binlerce kilometre boyunca atmosferi kaplayacak olan kül tabakası bitkileri öldürecek. Yayılan zehirli gazlar da etkilenen bölgelerdeki canlıları ortadan kaldıracak.

Amerika'nın en büyük volkanik sahasında bulunan Yellowstone, doğanın en müthiş oluşumlarından biri olarak nitelendiriliyor. 640 bin yıl önce gerçekleşen büyük bir patlamanın ardından 30 daha küçük patlamanın olduğu, bunların sonuncusununsa 70 bin yıl önce gerçekleştiği ifade ediliyor.

'Kaldera' olarak adlandırılan süper yanardağlar, dağ biçimli bir çıkıntının aksine büyük çöküntüler halindeki oluşumlar. Yellowstone Kalderası 10 km boyunda ve 30 km eninde. Yüzeyinin sekiz kilometre altında da dev bir magma odası bulunuyor. Magma odasındaki basınç arttıkça yüzey yükseliyor ve ölçülebilir bir sıcaklık artışı meydana geliyor.

kalan karakter 1000

MUCİT-48 MUCİT-48 // ERZİNCAN

Erzurum 25. Dünya Üniversiteler kış
oyunlarına izafeten tesbit ettiğim
depremleri Daha yazarken
gerçekleştiklerini hep birlikte gözlerinizle
görün. usgs neic ve web sayfamı ziyaret
ederek görün Üstün teknolojimi ve
binlerce buluşumun ÜSTÜNLÜĞÜNÜ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.01.2011 23:45
Hüsamettin ŞENER Hüsamettin ŞENER

Korkmasınlar patlamadan önce erken uyarırım bütün dünyayı...
*Erzurum 25. Dünya Üniversiteler kış oyunlarına izafeten tesbit ettiğim depremleri Daha yazarken gerçekleştiklerini hep birlikte gözlerinizle görün. usgs neic ve web sayfamı ziyaret ederek görün Üstün teknolojimi ve binlerce buluşumun ÜSTÜNLÜĞÜNÜ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.01.2011 23:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.