Bugünkü
Takvim

Leyla'nın altın hesabı

isyanının bahanesi olan devrik first lady, ülkeyi terk etti. Halk devrimiyle iktidardan inen Bin Ali'nin eşi Leyla, 1.5 tonluk altını da yanında götürmeyi ihmal etmedi.

ABONE OL
Leyla'nın altın hesabı

Akdeniz'in maviliğine sırtını dayayan , artık yasemin kokularıyla değil halk devrimiyle anılıyor. Çünkü 23 yıldır Fransa'nın desteğiyle iktidarda olan Tunus Cumhurbaşkanı (74), halk isyanıyla devrildi. Tunuslular'ın öfkesinin artmasında en büyük etken ise Bin Ali'nin ikinci eşi Leyla Tarabelsi idi. Zira eski bir sekreter olan Leyla'nın önlemez yükselişi bardağı taşırdı. Bin Ali ve eşi Leyla yurt dışına kaçarken geride hiçbir şey bırakmadı.

BANKA MÜDÜRÜNÜ ARADI
Ülkede tansiyonun arttığını gören Leyla Tarabelsi, Tunus Merkez Bankası'na başvurdu. Devrik first lady, bankadan çok miktarda külçe altın istedi. Banka müdürü önce buna itiraz etti. Ancak Bin Ali banka müdürünü arayarak "eşinin isteği konusunda kendisine yardımcı olunmasını" istedi. Bu gelişmenin ardından Tarabelsi, 60 milyon dolar değerindeki külçe altını bankadan alıp Dubai'ye uçtu. Bu arada Bin Ali'nin "kişisel ordusu" olarak bilinen Devlet Başkanlığı Güvenlik Örgütü, dehşet saçmaya başladı. Ölüm mangalarının, geceleri evleri taradığı açıklandı. 100'e yakın Tunuslu, başlarından vurularak infaz edildi.

KIVILCIM SIÇRAR MI!
Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesine yol açan halk isyanı, 26 yaşındaki mühendis Muhammed Buazizi tarafından başlatıldı. İşsiz olan genç, sebze meyve satarken 17 Aralık'ta zabıtalara yakalandı. Öfkeden deliye dönen Buazizi, bir bidon benzini üzerine dökerek kendini yaktı. İşte Tunus'taki bu kıvılcım Mısır'a, Cezayir'e ve Moritanya'ya da sıçradı. Cezayir'de 5 kişi kendini yaktı. Moritanya'da ise 40 yaşındaki işadamı; hükümetin, kendi aşiretine kötü davranmasını protesto etti. İşadamı, devlet başkanlığı sarayı önünde kendini ateşe verdi.

ALGAN: İLK DEFA 1KİLO ET BULDUK
İsyan, büyükelçilik personelini de vurdu. Büyükelçi Akın Algan, son durumu şöyle anlattı: "Yağma nedeniyle zor durumdaydık. Aşçım aradı, müjdeyi verdi. '1 kilo et buldum' dedi."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.