Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.01.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 17.01.2011 15:45

NYT'den müthiş iddia

İsrail ve Amerikan istihbarat servislerinin, İran'ın nükleer programını sabote etmek amacıyla "Stuxnet" adlı bir bilgisayar virüsü geliştirdiği bildirildi.

NYT'den müthiş iddia
'de yayımlanan gazetesindeki haberde, İsrail'in, virüsün etkin olup olmadığını Negev Çölündeki Dimona nükleer tesisinde test ettiği ifade edildi.

Askeri uzman ve istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde, bu İsrail-Amerikan projesinin geliştirilmesinde isteyerek ya da istemeyerek İngiltere ve Almanya'nın da yardımı bulunduğu belirtildi. Uzmanlar, İran'ın uranyum zenginleştirme santrfüjlerini vuran Stuxnet virüsünün kökeninde İsrail'in bulunabileceğinden şüphelenmişti.

İsrailli Stratejik İşler Başkanı Moşe Yaalon, aralık sonundaki açıklamasında, İran'ın nükleer programında karşılaşılan zorlukların İran'ın atom bombası yapımında uzun yıllar kaybetmesine yol açtığını söylemişti. ABD ile uluslararası toplumun bir bölümü, İran'ı nükleer bomba yapma peşinde olmakla suçluyor ancak İran, programının tamamen sivil amaçlı olduğunu söylüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.