Vav TV İzle

Good morning ABD!

Amerika Birleşik Devletleri BAĞIMSIZLIK savaşını İngilizler'e karşı verdi! 1775'lere gelinceye kadar ordusu falan da yoktu! O topraklarda bir güç olarak ortaya çıkacak ve İngilizler'in izini sileceklerdi!
Tabii bu çok kolay değildi!
Birçok nedeni vardı bunun! Ama en görüneni eğitim sistemiydi! Bugün bile "Amerika!" dediğimizde üniversiteler akla gelir! Peki, en iyi üniversiteler hangisiydi? Kim kurmuştu? Ve en önemlisi, ne zaman kurulmuştu?
Galiba atladığımız konuların başında bu geliyordu! Bizim tarihimiz bize okutulmadığı gibi EGEMEN güçlerin nerede ne yaptıklarını da bilmiyorduk! Durum böyle olunca KÖR UÇUŞU yapmaktan başka şansımız kalmıyordu! Amerika'nın Kuzeydoğusu'nda SEKİZ vakıf üniversitesi bir araya gelerek birlik oluşturdu! Aslında en başta bir SPOR ligi olarak düşünüldü!
Ama sonra yön değişti! Çok daha geniş anlama büründü! Şimdi dünyanın gözbebeği olan bu birlik akademik mükemmellik, zor öğrenci kabul etme ve ELİTİZM felsefesiyle hareket eder! Bu SEKİZ üniversite IVY LEAGUE'i yani SARMAŞIK LİGİ'ni meydana getirir! Dünyanın en önemli 8 okulunun da binaları SARMAŞIKLA kaplıdır! Sarmaşık, bizim bilmediğimiz eski bir geleneğin temsilcisidir! Anlamı bize çok uzaktır! - Brown Üniversitesi...
Mezhebi BAPTİST... Kuruluşu 1764...
- Columbia Üniversitesi... Mezhebi ANGLİKAN... Kuruluşu 1754... -Cornell Üniversitesi...
Mezhebi yok... Kuruluşu 1865...
- Dartmouth Kolej.... Mezhebi Püriten... Kuruluşu 1769... - Harvard Üniversitesi...
Mezhebi Püriten... Kuruluşu 1636...
- Princeton Üniversitesi... Mezhebi Presbiteryen... Kuruluşu 1746... - Pennsylvania Üniversitesi... Mezhebi yok...
Kuruluşu 1740...
- Yale Üniversitesi... Mezhebi Püriten... Kuruluşu 1701...
SARMAŞIK bu!
Tarihlere baktığınız zaman Amerika kurulmadan İngilizler'in gelip kendi sistemlerini kurduğunu görürsünüz!
Mezheplerin tamamı da neredeyse Buckingham'dan çıkma. Sadece CORNELL, ABD kurulduktan sonra hayata geçmiştir! İngiltere çıkıp gitti sanılsa da o toprakların içinde SARMAŞIK olarak vardır! Biz OSMANLI olarak toprak kaybetmeye başladığımızı yıllarda adamlar ÜNİVERSİTE sistemini kuruyordu! Ve tesadüf bu ya bütün iyi üniversiteler BEYAZ AMERİKALILAR'ın yaşadığı Kuzeydoğu'da kuruluyordu! Bu İngiliz aklı NATO'yu kurduğu gibi, CIA'ye çalıştığını açıklayan Alman Gazeteci UDO ULFKOTTE'nin gündeme getirdiği ATLANTIC BRIDGE'i de kurmuştu... UDO ne demişti! "Yaklaşık 25 yıldır gazeteciyim, hep yalan söylemeye mecbur bırakıldım!
Ama birkaç aydır Alman ve Amerikan medyası insanları Avrupa'da Rusya'ya karşı savaşa kışkırtmaya çalıştığını gördüm! Kararımı verdim ve ben bu oyunda yokum dedim... Alman medyasına bakın, meslektaşlarım her gün Rusya'ya karşı gürlüyorlar, gerçekte hepsi de NATO ve Amerika tarafından seçilmiş gazetecilerdir..." Peki, UDO'nun gündeme getirdiği ATLANTİK BRÜCKE neydi? Alman-Amerikan yakınlaşmasını ve birlikteliğini yükseltmek için 1952'de kuruldu! Merkez önce Bonn'da şimdi ise Berlin'deydi! Kuruluşun temelini efsanevi aile WARBURGLAR atmıştı! Yine efsanevi Alman Başbakan Helmut Schmidt de kurucular arasına katılmıştı! Ama ilginç olan ve konuşulmayan ise CFR'nin (Council on Foreign Relations) yani Dış İlişkiler Konseyi'nin bu kararı vermesiydi! Dünyanın neresinde olursa olsun yaprak bile şans eseri yere düşmüyordu! Hep plan ve hedef vardı! Bu KÖPRÜ subaylar, gazeteciler ve parlak siyasetçileri alıyor, yetiştiriyor ve görev gereği yerlerine yolluyordu! Yüzlerce SEÇİLMİŞ üye bu yolla eğitilmişti! Tabii günü geldiğinde yapılan yatırımların karşılığı istenmişti! Ümit vadeden isimlere tanınmış genç mezunlar diye isim verip yolları açılmıştı!
MESELA... Christian Wulff eski Alman Cuhmurbaşkanı, OTTO Grup Başkanı Michael Otto, AIRBUS CEO'su Thomas Enders, BURDA MEDYA BAŞKANI Paul Bernhard Kallen, yakından tanıdığımız Cem Özdemir, enerji kralı Michael Vassiliadis ve yine yakından tanıdığımız BİLD'in yayın yönetmeni Kai Diekmann... Asil üyelere baktığımızda durum daha da ilginçti!
Henry Kissenger, Dutsche Bank Başkanı Josef Ackermann, Helmut Kohl, Helmut Schmidt, AUDİ Başkanı Rupert Stadler, Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve tabii ki MERKEL...
UDO'nun dediği gibi Alman istihbaratı zaten CIA'nın emrine girmişti bile... Kendisi öyle söylüyordu!
Peki, bu fotoğrafa bakınca ne görülmesi gerekiyordu?
Bizim üzerimizde düşünmemiz gereken de buydu! İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra NATO kurulmuş ve İngiliz BARON ISMAY şunları söylemişti: "Bu teşkilat sayesinde Ruslar'ı dışarıda, Almanları başaşağı edilmiş bir şekilde içeride, Amerika'yı da kontrol altında tutacağız!..." İngiltere, büyük savaştan sonra ele geçirilen ALMANYA'nın ABD'deki bir güçle birlikte DÜNYANIN iki denge noktasından biri olmasını istiyordu!
Amerika'ya ruhunu veren güçlerin bir kısmı ile LONDRA büyük dengenin ABD-Rusya arasında değil de Washington-Berlin arasında kurulması için uğraşıyordu! Almanlar'ın ayağa kalkacak güçleri yok ama Ruslar tehlikeydi! Churchill de böyle düşünüyordu! Almanlar'la savaştıkları halde uzun vadede sorun Ruslar'dı! Ve bu ekol giderek ağırlığını hissettiriyordu!
Bu gerilimin daha da artacağına işaret ediyordu!
Ama dengeler ne olursa olsun herkesin ANKARA'yı yanına alması şarttı! Son zamanlarda ortaya çıkan JulianAssange, Edward Snowden ya da Udo Ulfkotte gibi isimler bu dengenin bozulmaması için konuşuyordu! Bir GÜÇ de bunlara "ANLATIN!" diyordu!
Kavga böyle yukarıda olursa aşağıda çok kişi ezilir! ÇİFT TARAFLI iş yapan gazeteciler meze olur giderdi! Tabii bu kavganın bir de ORTADOĞU kısmı vardı!
Zaten kavga burayı kimin nasıl kontrol edeceğinden çıkıyordu!
Nereden bakarsak bakalım her yol ANKARA'yı gösteriyordu!
Dengeyle oynamak isteyenler Ankara'yı da değiştirmek peşindeydi! Biz o KÖPRÜDEN çok önceleri geçtik ama ATLANTIC hala bunu anlamış değil! Son 12 yıldır o köprüden her defasında yuvarlanıp düştüler!
Görünen o ki akıllanmış değiller!
Can çıkmadan huy çıkmıyor!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya
      SON DAKİKA