Artık ve ler de alacak

Meclis'te yasalaşan yeni tasarıyla aday çıkara ve staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işveren tarafından verilecek. Ayrıca sigorta primleri de in yüzde 50'si üzerinden ödenecek.

Artık çırak ve stajyerler de maaş alacak

TBMM'de yasalaşan tasarıya göre aday ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Milli eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'na göre, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak.

ÇIRAK VE STAJYERLERE DE MAAŞ ÖDENECEK
Eğitim alanını düzenleyen yasa ile aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek. Bu kişilere, 20 ve daha fazla personel çalıştıran iş yerlerinde in net tutarının yüzde 30'undan, 20'den az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret verilemeyecek.

SİGORTA PRİMLERİ DE YATACAK
Aday çırak ve çıraklar ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan eğitimine başlayan veya işletmelerde mesleki eğitim ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50'si üzerinden, Milli Eğitim Bakanlığı ile mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekten karşılanacak.

NE KADAR MAAŞ ÖDENECEK?
Çırak olarak mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin yüzde 30'undan az ödeme yapılmayacak.Öğrencilere ödenebilecek en az ücretin; 20'den az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte biri devlet katkısı olarak ödenecek.

Etiketler: , , ,
  • 02 Aralık 2016, Cuma 10:35

kalan karakter 1000

murat murat

eski stajer öğrenciler unutuldu sigorta girişleri sayılmıyor unutmayın haklarımızı istiyoruz takvim gazetesi yetkililerine sesleniyorum unutturmayın lütfen tşekkür ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 02.12.2016 23:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.