e garanti

Maliye Bakanı Ağbal, nedeniyle eline geçen paranın bin 300 liranın altına inmesinden endişe eden çalışanlara güvence verdi, ‘Çalışmayı tamamladık, kimse endişe etmesin’ dedi

Ücrete garanti
Milyonlarca çalışanı rahatlatan açıklama geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, gelirin nedeniyle bin 300 liranın altına düşmesini engelleyeceklerini, çalışmanın tamamlandığını söyledi. Vatan KDV İhtisas Vergi Dairesi'ni ziyaret eden, ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağbal, özellikle Kasım ayı başından itibaren bir grup linin eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kaldığını, bu konuyu hükümet olarak değerlendirdiklerini aktardı. Son 3 aya ilişkin olarak gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanların bu kayıplarını telafi etmek üzere çalışmayı tamamladıklarını ve çalışmanın Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiğini belirten Ağbal, "Bunun yaklaşık 1 milyar liralık yükü mevzubahis. Bunun için yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda Bakanlık olarak hazırlıklarımız tamam. Uygulama zamanı gelmeden önce hukuki olarak gereğinin yapılmasıyla ilgili çalışmaları takip ediyorum" dedi.
#Sayfa#

ÇALIŞMA YETİŞECEK
Bakan Ağbal, "Hiçbir sıkıntı yok. 1 Kasım'dan önce bu düzenleme hayata girecek ve işverenlerimiz bordro üzerinde çalışanların lerinde asgari geçim indirimini artırımlı olarak uygulamak suretiyle bu uygulamayı yapacak. Kimse endişe etmesin. Herhangi bir şekilde uygulamanın hayata geçmesi konusunda bir sıkıntı olmayacak. Bu konuda gerekli hukuki çalışmalar o tarihten önce tamamlanmış olacak" diye konuştu.
#Sayfa#

3.8 MİLYON KİŞİ BARIŞTI
Bakan Ağbal, vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin şu ana kadar almış oldukları başvuru sayısının 3 milyon 786 bin olduğunu belirterek, "Yapılandırılan alacak tutarı 31.3 milyar lira. Bu kapsamda yapılan tahsilat tutarı ise 951 milyon lira" dedi. Yapılandırmada öngörülen son başvuru tarihinin 31 Ekim olduğunu hatırlatan Ağbal, bu kanunun mükellefler için tarihi bir fırsat olduğunu, mükelleflerin borçlarını adeta ana parayı ödeyerek kapattığını söyledi.
#Sayfa#
80 BİN YERİNE 35 BİN TL
Ağbal, 'peşin ödeme indirimi' gibi daha önceki kanunlarda olmayan bir uygulama başlattıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Vatandaşın vergi borcu belli. Burada indirim yapmıyoruz. Ama borç zamanında ödenmediğinde yıllık yüzde 15-16 faiz hesaplanıyor, biz bu faizleri enflasyona göre hesaplanmış biçimde düşürüyoruz. Mesela, vatandaşın 30 bin lira vergi borcu var. 3 yılda borç tahminen 80 bin liraya varıyor. Bu 50 bin liralık faizi siliyoruz ve son 3 yılın enflasyon oranlarını dikkate alarak bir faiz hesaplıyoruz. Bu durumda borç 40 bin lira oluyor. Bunu taksitli ödeyebilir. Peşin öderse 10 bin liralık faizin yarısını tekrar siliyoruz. Vergi dairesinin kapısında girerken 80 bin lira olan borç, 35 bin liraya iniyor."
  • 19 Ekim 2016, Çarşamba

kalan karakter 1000

misafir misafir

Emekliye promosyonda iyi haber verirseniz emekli sevinecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2016 15:37
eyt mağduru eyt mağduru

emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.10.2016 09:51
sayın ağbal sayın ağbal

taşörenler ne oldu acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.10.2016 09:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.