kapat

Taşeron işçi kurtuluyor

Çalışma hayatıyla ilgili tüm gelişmeleri ilk önce duyuran TAKVİM, taşeron yasa tasarısına da ulaştı. Bakanlar Kurulu'nda görüşülen tasarı, sistemdeki haksızlıkları bitirecek

Taşerona büyük müjde
Son dönemde gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışan taşeronların sorunları giderek arttı. Hiçbir hakları olmayan, her yıl tazminatları sıfırlanan ve işten atılan yüzbinlerce taşeron, rahat nefes alacak. Çalışma hayatıyla ilgili tüm gelişmeleri herkesten aylar önce duyuran gazeteniz TAKVİM, taşeronlarla ilgili yasa tasarısının detaylarına da ulaştı.

SORUMLU BELLİ
Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu'nun da gündemine gelen tasarı ile taşeronlara yapılan haksızlıklar bitirilecek. Üzerinde çalışılan tasarıya göre, in bağlı oldukları kurumlar 'Alt işveren', çalıştıkları kurumlar ise 'Asıl İşveren' olarak tarif ediliyor. Hazırlanan Taslak ile kamu idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı idare, ortaklık, müessese ve işletmelerinde çalışan taşeronların hakları düzenleniyor.

560 BİN VATANDAŞ VAR
Sadece kamuda 560 bin taşeron işçisi bulunuyor. Taslak ile Taşeron firma (alt işveren), kanun kapsamındaki işyerlerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin işlerde işalan, işveren şeklinde tarif ediliyor. Tasarı ile asıl işveren ve alt işveren (taşeron firma) ilişkisinin sınırları ve bu ilişkiden doğan sorumluluk düzenleniyor. Taşeronlar yasadan sonra artık ezilemeyecek ve diğer kadrolu kamu çalışanlarının tüm haklarına sahip olacak.

YENİ HAKLAR GELİYOR
Kanun değişikliği ile taşeron işçilerinhakları kısıtlanamayacak. Taşeron işçiler ile kamu işçisi arasında eşitlik ilkesi çerçevesinde bir ayrım olmayacak. Asıl işveren alt işverenin işçilerine karşı toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden sorumlu olacak. İş sağlığı ve güvenliğinin uygulanması açısından Kamu kurumları taşeron firma ile birlikte sorumlu olacak. Taşeron işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından işçinin banka hesabına ödenecek. Kamuda taşeron firmada çalışan işçilerin kıdem tazminatları, son çalıştığı kamu kurumu tarafından ödenecek

YAPACAKLAR YILLIK İZİN
Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izne hak kazanabilecek. Yani bir kamu kurumu ile 11 aylık sözleşme yapan taşeron firmasının işçisi, yeni sözleşme döneminde aynı kamu kurumunda başka bir firmanın işçisi olarak çalışmaya devam etmesi halinde aynı firmada bir yıl çalışma şartı aranmaksızın yıllık izin kullanabilecek.
Etiketler:
  • 03 Şubat 2013, Pazar

kalan karakter 1000

albay albay

Arkadaşlar temizlik isi yapan arkadaşlara hiçbirşey yok sadece kurumlarda çalışan aşçı kaloriferci gibi ustalık uzmanlık gerektiren isleri yapan arkadaşlar kadroya belki alınır diğerlerinin de maaşlarından iyileştirme olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 21.05.2015 11:26
izmirli izmirli

gün istiyoruz ne zaman çıkacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 27.06.2013 14:54
alirıza atasoy alirıza atasoy

inşallah çıkıyor artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 02.04.2013 20:05
neslihan neslihan

maaşlarımızda iyileştirme olucakmı bilen varsa yazsın arklar... şimdiden sagolun. bilenler lütfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır5
cevapla 27.03.2013 00:27
neslıhan neslıhan

evet neslıhan maaşlar yükselecek yuzde 20 oranında dıe bılıorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 28.03.2013 09:39
uğur uğur

buna özel güvenlikçiler dahilmi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır5
cevapla 25.03.2013 21:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.